BenEden.com Home

A Ben Eden Project

LIFEBOOK

16 of the oldest Czech Jews and their life stories

 

Dezider Šalomon

* May 18, 1918

“We were some 200 Jewish boys from Hungary, sent as slaves to the Doneck region in Russia to dig trenches for the Wehrmacht.

The Russians were just across, on the other bank of the Don river, also digging in. Over loudspeakers, they were enticing us to run over. One night I took the chance – the odds were low, since few got across the frozen river without catching a bullet.

I was lucky. And in for a big surprise: The Russians sent me, as a Jew, straight to Siberia. I ended up in Chrenovoj, one of the many camps.

There was simply nothing to eat there. We were about to die from hunger. The Spanish prisoners were the first to start:

They cut off what they could from the frozen dead bodies and roasted it over campfires. Everyone followed suit, we were eating one another to survive.”

„Bylo nás asi 200 židovských kluků z Maďarska. Přivezli nás jako otroky do Donské oblasti v Rusku, kde jsme měli kopat zákopy pro Wehrmacht.

Rusové byli přímo naproti, na druhém břehu řeky Don, a dělali to samé, opevňovali se. Přes tlampače nás lákali, abychom k nim přeběhli. Jednu noc jsem se odhodlal – šance byly malé, jen asi jeden z deseti se dostal přes zamrzlou řeku, aniž by koupil kulku.

Měl jsem štěstí. Pak mě ale čekalo překvapení: Rusové mě, jako Žida, poslali přímo na Sibiř. Dostal jsem se do tábora jménem Chrenovoj.

Nebylo co jíst – jednoduše nám přestali dávat jakékoli jídlo. Umírali jsme hlady. Pak s tím španělští vězni začali:

Vytáhli ze zmrzlé hromady tělo, ořezali, co se dalo, a pekli to na ohni. Naučili nás to všechny. Jedli jsme sebe navzájem, abychom přežili.“

Photos and Texts ©2002 Ben Eden, All Rights Reserved.